Kyslík je základem života. O tom, že okysličenou krev potřebují všechny orgány a části těla nepochybuje snad nikdo. Jaká je příčina nedostatku kyslíku v našem těle? Nedostatečné množství kyslíku v organismu mívá příčinu v jeho nedostatku ve vdechovaném vzduchu (nevětrané místnosti, znečištěné ovzduší, kouření). Také téměř všichni špatně dýcháme - nadechujeme mělce, povrchně.
Omezení přívodu kyslíku v těle může být způsobeno také nedostatečným pohybem, sezením u televize či jinde, přejídáním, apod. Nedostatek kyslíku v lidském těle je také vyvolán jeho nadměrnou spotřebou při stresu.
Dalším důležitým faktorem je opotřebování organizmu věkem. Už od zralého mládí dochází k postupnému snižování parciálního tlaku kyslíku v krvi a ve tkáních. Důsledkem je zvýšená náchylnost k únavě, snížená imunita, zvýšená náchylnost k virovým onemocněním, z nichž nejznámější je chřipka.
Co s tím vším můžeme dělat? Pravidelně zvýšit přívod kyslíku. Můžete si říct, že si raději zajedete na hory, nebo k moři. Omyl. Nejste tam celoročně a kromě toho obsah kyslíku v ovzduší je všude stejný s malými odchylkami. U moře a na horách je více negativních iontů, které Vám působí příjemný pocit, nikoliv kyslíku. Proto je potřeba zvýšit přívod kyslíku přiměřeným pohybem včetně sportovního. Většině lidí to ale nestačí.
Německý profesor Manfred von Ardenne objevil po dvacetiletých výzkumech jak zvýšit obsah kyslíku v krvi a také ho v lidském organismu dlouhodobě udržet. Doporučil několik způsobů kyslíkové léčby, z nichž nejvíc se ve světě ujala tzv. vícestupňová kyslíková léčba. Je to léčebná kůra, která trvá 18 dní, denně je doporučováno po dobu jedné hodiny dýchat
40% směs kyslíku a zvlhčeného vzduchu. K tomu je nutná vitaminová léčba a dechové cviky.
Příznivé účinky inhalační léčby kyslíkem přetrvávají dlouho po absolvování kyslíkové terapie.